Bez kategorii

Po krytycznej opinii w sieci, pozew o ochronę dóbr osobistych 

Po krytycznej opinii w sieci, pozew o ochronę dóbr osobistych 

Do tej pory nie utrwaliło się w świadomości opinii publicznej, że wolność słowa w Internecie ma swoje granice. W handlu elektronicznym w sytuacji, gdy dostarczony towar okazał się uszkodzony lub dostarczony został z opóźnieniem lub w razie braku możliwości złożenia reklamacji – kupujący wystawiają negatywne opinie o sprzedawcy. Czy takie negatywne komentarze mogą naruszać prawo?

Jakie cechy powinien mieć negatywny komentarz, aby nie naruszał prawa?

Komentarz powinien być rzetelny, prawdziwy, rzeczowy i neutralny. W żadnym wypadku nie może być obraźliwy lub nie powinien zawierać bardzo emocjonalnego przekazu. Jeśli spełnia wspomniane warunki, nie powinien zostać uznany za naruszający dobra osobiste. 

Jak przepisy prawa chronią dobra osobiste? 

Zgodnie z treścią art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego: „ten, czyje dobro zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne”.  

W sytuacji wystawienia negatywnego komentarza i otrzymania wezwania do zaniechania naruszeń, należy w pierwszej kolejności ocenić, czy komentarz narusza dobre imię sprzedawcy i czy autor komentarza będzie w stanie wykazać, że wystawiona opinia jest prawdziwa i odnosi się do faktów.

W toku dalszego postępowania może pojawić się po stronie powoda konieczność udokumentowania zakupu i nieprawidłowości przy dostawie towaru lub wykazanie jego wad. 

Stan prawny na dzień: 10.05.2023 roku

Zdjęcie: pixabay.com

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s