Cyberprzestępczość | Cybercrime · Prawo karne | Criminal Law

(10): Kradzież impulsów telefonicznych (art. 285 k.k.)

O uruchomieniu (potocznie kradzieży) impulsów telefonicznych słów kilka…

Przestępstwo uruchomienia impulsów telefonicznych uregulowane zostało w art. 285 Kodeksu karnego. Przepis jest odpowiedzią na problem prowadzenia rozmów telefonicznych na cudzy rachunek. Potocznie nazywane jest kradzieżą impulsów, ale różni go bezprawne korzystanie z czyichś praw, a nie zabór rzeczy.

Kim może być sprawca przestępstwa uruchomienia impulsów telefonicznych i jak taki sprawca się zachowuje? 

Sprawcą przestępstwa uruchomienia impulsów telefonicznych może być każdy. Sprawca uruchamia na cudzy rachunek impulsy telefoniczne przez włączenie się do urządzenia telekomunikacyjnego. Taki sprawca najpierw włącza się do urządzenia, a następnie uruchamia impulsy. 

Ochronie podlega mienie należące do przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, abonenta i podmiotu uprawnionego przez abonenta do korzystania z przysługujących mu praw. 

O jakich urządzeniach telekomunikacyjnych mowa w tym przepisie? 

Zgodnie z art. 2 pkt 46 Prawa telekomunikacyjnego – urządzenie telekomunikacyjne to urządzenie elektryczne lub elektroniczne przeznaczone do zapewnienia telekomunikacji, np. telefon, smartfon, komputer, tablet.

Jak rozumieć pojęcie impulsów telefonicznych? 

Impulsy telefoniczne są odmianą energii elektromagnetycznej, której naliczanie umożliwia dokonywanie rozliczeń między abonentem a przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. 

Jaka kara grozi za popełnienie przestępstwa kradzieży impulsów telefonicznych? 

Za popełnienie przestępstwa kradzieży impulsów telefonicznych grozi kara 3 lat pozbawienia wolności.

Przestępstwo ścigane jest z urzędu. Natomiast w przypadku, gdy pokrzywdzonym jest osoba najbliższa ściąganie odbywa się na wniosek. 

Czy wykorzystanie telefonu służbowego niezgodnie z ustaleniami albo telefonowanie ze skradzionego telefonu wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 285 k.k.? 

W pierwszym przykładzie, sprawca ma uprawnienia do korzystania ze służbowego aparatu telefonicznego, ale jedynie nie stosuje się do wcześniejszych uregulowań, więc nie popełnia przestępstwa uruchomienia impulsów telefonicznych. 

W drugim przypadku również nie dojdzie do popełnienia przestępstwa, gdyż sprawca telefonując ze skradzionego telefonu nie włącza się do urządzenia i nie uruchamia w ten sposób impulsów telefonicznych. Właściwa będzie inna kwalifikacja prawna.

Stan prawny na dzień: 13 lutego 2022 roku 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s